Kontakta oss

Vårt mål är att hjälpa våra kunder att skapa vackra, lönsamma och väl fungerande badanläggningar. Vi sysslar bara med produkter och tjänster relaterade till bad, vatten och simning.
Varmt välkommen att kontakta oss för att se hur vi kan hjälpa just dig!

För att komma i kontakt med oss:
Tel: 044-287100 - Fax: 044-247435
e-post: info@malmsten.com
Postadress: Box 75, 296 21, 296 35 ÅHUS
Besöksadress: Båtföraregatan 2


contact image

Marcus Malmsten

VD

Tel: +46 (0)44 - 28 71 05

Mob: +46 (0)705 - 18 12 46

marcus@malmsten.com


Har sedan slutet på 90-talet arbetat inom koncernen med bl.a. vattenrutschbanor och projektledning. VD sedan 2016.

contact image

Christian Malmsten

Vice VD, Produktutvecklare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 02

Mob: +46 (0)705 - 24 71 60

christian@malmsten.com


Christian är vår idéspruta och kreatör, ritar lika gärna barnbassänger eller plockar fram nya produkter. Christian håller också i vattenpolo utomlands.
Han är oftast på plats vid internationella tävlingar. Specialist på tävlingsutrustning.

contact image

Jens Rosander

Projektledare, VD Mirena

Tel: +46 (0)44 - 28 71 11

Mob: +46 (0)702 - 99 09 41

jens@malmsten.com


Erfaren projektledare med gedigna juridiska kunskaper. Även VD på Mirena.

contact image

Margareta Malmsten

Senior Rådgivare, Marknadsföring. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 06

Mob: +46 (0)708 - 24 92 29

margareta@malmsten.com


Margareta är grundare av företaget, tillsammans med Tommy. Ansvarig för marknadsföringen.

contact image

Tommy Malmsten

Senior rådgivare, Internationella relationer. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 04

Mob: +46 (0)705 - 23 97 87

tommy@malmsten.com


Tommy har mer än femtio års erfarenhet av simning, först som aktiv simmare, sedan som landslagstränare och de senaste fyrtio åren som företagare med inriktning på simhallsprodukter.

contact image

Tobias Salomonsson

Chef för Malmsten Entreprenad

Tel: +46 (0) 44-28 71 03

Mob: +46 (0) 790-76 10 76

tobias@malmsten.com


Ansvarig för våra Svenska entreprenader.

contact image

Eva-Marie Håkansson

Export Chef

Tel: +46 (0)44 - 28 71 12

Mob: +46 (0)706 - 28 71 06

eva@malmsten.com


Eva-Marie med lång erfarenhet av simhallsutrustning både som elitsimmare (OS-finalplatser i Moskva och Los Angeles) och på Malmsten sedan 2007. Ansvararig för försäljning och marknadsföring internationellt.

contact image

William Paiement

Försäljning Export, Kundservice Export

Tel: +46 (0) 44 - 28 71 24

Mob: +46 (0)707 - 81 99 08

william@malmsten.com


William tar hand om och kvalitetssäkrar beställningar ifrån våra internationella kunder. Han ser till att tillverkningstid och datum för utleverans stämmer överrens med kunds önskemål. William pratar, förutom svenska, flytande engelska och franska.

contact image

Sofie Sandell

Export Koordinator/Kundservice Export

Tel: +46 (0)44–287115

sofie@malmsten.com


Sofie ansvarar för en smidig och effektiv sälj- och orderprocess, försäljning till befintliga kunder och säljsupport till våra säljare.

contact image

Gustav Eriksson

Försäljning Export

Mob: +46 (0) 736 82 69 07

gustav@malmsten.com


Gustav arbetar som internationell försäljare och är duktig på vår simhallsutrustning, med flera års erfarenhet av försäljning, redo att stötta våra kunders projekt.

contact image

Hazel Malmsten

Försäljning Sverige/Export

Tel: +46 (0)44 - 28 71 15

hazel@malmsten.com


Hazel arbetar med försäljning och kundsupport för Sverige och för exportmarknaden.

contact image

Per-Olof Persson

Försäljning Sverige

Tel: +46 (0)44–28 71 00

Mob: +46 (0)708 29 34 90

pop@malmsten.com


Per Olof har lång erfarenhet av försäljning och säljledning inom dagligvarubranschen. Hos oss jobbar Per Olof med svensk försäljning.

contact image

Mikaela Dahlqvist

Svensk Försäljning/Order

Tel: +46 (0)44-287101

mikaela@malmsten.com


Mikaela är vanligen den första du kommer i kontakt med här på Malmsten. Hon jobbar främst med försäljning mot våra svenska kunder.

contact image

Fredrik Karström

Svensk försäljning

Tel: +46 (0)44–287126

Mob: +46 (0)736-826908

fredrik@malmsten.com


Fredrik kommer vara vår ambassadör/säljare för Malmsten på den svenska marknaden. Han kommer besöka bad- och simanläggningarna för att säkerställa att vi levererar den kvalité och service vi står för.

contact image

Louisa Jirsell

Marknadsföring

Tel: +46 (0)44–28 71 00

Mob: +46 (0)708 2475 06

louisa@malmsten.com


Louisa har 30 års erfarenhet av marknadsföring. Hon stöttar export- och säljansansvarige i marknadsarbetet. Louisa pratar, förutom svenska, flytande franska och även engelska.

contact image

Torild Jahnsen

Konstruktör/Servicetekniker

Mob: +46 (0)708 - 80 30 52

torild@malmsten.com


Torild är en erfaren konstruktör och servicetekniker. Han arbetar främst med vårt höj- och sänkbara golv.

contact image

Pontus Andersson

Projektansvarig/Höj-och-sänkbara golv

Tel: +46 (0)44 - 28 71 14

Mob: +46 (0)723 - 57 49 22

pontus@malmsten.com


Projektansvarig/Höj-och sänkbara golv
Pontus är projektledare för våra höj- och sänkbara bassänggolv och även våra svenska badhusprojekt.

contact image

Olof Falk

3D konstruktör/Produktutveckling

Mob: +46 (0)709-19 95 40

olof@malmsten.com


Olof är våran 3D konstruktör som jobba tillsammans med Christian som produktutvecklare.

contact image

Peter Lindros

Ekonomichef

Tel: +46 (0)44 - 28 71 08

peter@malmsten.com


Peter har arbetat med ekonomiansvar under många år. Han arbetar hos oss bl.a. med ekonomiskuppföljning och analys för hela koncernen.

contact image

Jerlie Österberg

Ekonomi

Tel: +46 (0)44 - 28 71 13

jerlie@malmsten.com


Jerlie arbetar med ekonomi och sköter om redovisingen för våra dotterbolag Ockelbo Plastindustrier AB, Hydrosport AB och leverantörsreskontra för Malmsten AB.

contact image

Sandra Jönsson

Ekonomi

Tel: +46 (0) 44 - 28 71 25

sandra@malmsten.com


Sandra arbetar med ekonomi och sköter om redovisiningen för Malmsten Entreprnad, Mirena, kundrestkontra och löner.

contact image

Mathias Fagerström

IT-chef/Inköp

Tel: +46(4) 44 - 28 71 18

Mob: +46(0) 708 - 12 05 02

mf@malmsten.com


Mathias är ansvarig för företagets IT och inköp.

contact image

Jens Svensson

Lageransvarig

Tel: +46 (0)44 - 28 71 16

Mob: +46 (0)708 - 24 75 19

jens.svensson@malmsten.com


Jens Svensson ansvarar för lager och logistik, transporter, inköp till lager samt ser till att vår produktion i Åhus är bemannad. Han har också ansvaret för våra fastigheter och är teknisk support vid våra stora arrangemang världen över.

contact image

Mattias Strand

Lager/Transport

Mob: +46 (0)709-22 00 48

mattias@malmsten.com


Tillsammans med Jens ansvarar Mattias för vår logistik med in- och utleveranser samt inköp av lagerprodukter och kontorsmaterial. Mattias ser även till våra fastigheter och maskiner samt är ansvarig för vår CNC-fräsmaskin.

contact image

Jesper Joansson

Lager

jesper@malmsten.com


Jesper finns på lagret där han bland annat hjälper till med utleveranser och produktion av galler, flytleksaker och simlinor.

contact image

Mile Mihajlovic

Produktionansvarig/Lintillverkning

Mob: +46 (0)733-50 42 06

mile@malmsten.com


Med lång erfarenhet av plasttillverkning, är Mile ett välkommet tillskott då vi valt att flytta tillverkingen av Malmsten Simlinan med flera produkter till Åhus.

contact image

Magnus Johansson

Linspecialist

magnus@malmsten.com


Magnus är en erfaren montör av våra simlinor och har arbetat med detta vid stora events.

contact image

Per-Åke Nilsson

Montör

Tel: +46 (0)44 - 24 71 50

Mob: +46 (0)722 - 41 02 31

pelle@malmsten.com


Per-Åke arbetar främst som montör av bassängbeklädnad för Mirenaprojekt.