Kontakta oss

Vårt mål är att hjälpa våra kunder att skapa vackra, lönsamma och väl fungerande badanläggningar. Vi sysslar bara med produkter och tjänster relaterade till bad, vatten och simning.

Varmt välkommen att kontakta oss för att se hur vi kan hjälpa just dig!

För att komma i kontakt med oss:
Tel: 044-287100
Fax: 044-247435
e-post: info@malmsten.com
Besöksadress: Båtföraregatan 2
296 35 ÅHUS


contact image

Marcus Malmsten

VD

Tel: +46 (0)44 - 28 71 05

Mob: +46 (0)705 - 18 12 46

marcus@malmsten.com


contact image

Peter Lindros

Ekonomichef

Tel: +46 (0)44 - 28 71 08

peter@malmsten.com


Peter är vår Ekonomichef och har arbetat med ekonomiansvar under många år. Han arbetar hos oss bl.a. med ekonomiska uppföljning och analys.

contact image

Margareta Malmsten

Senior Rådgivare, marknadsföring. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 06

Mob: +46 (0)708 - 24 92 29

margareta@malmsten.com


Margareta är grundare av företaget, tillsammans med Tommy. Hon är ansvarig för marknadsföringen.

contact image

Tommy Malmsten

Senior rådgivare, Internationella relationer. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 04

Mob: +46 (0)705 - 23 97 87

tommy@malmsten.com


Tommy har mer än femtio års erfarenhet av simning, först som aktiv simmare, sedan som landslagstränare och de senaste trettiofem åren som företagare med inriktning på simhallsprodukter.

contact image

Eva-Marie Håkansson

Exportansvarig

Tel: +46 (0)44 - 28 71 12

Mob: +46 (0)706 - 28 71 06

eva@malmsten.com


Eva-Marie är vår välmeriterade exportsäljare. Efter examen från Handels i Stockholm, lång karriär som tävlingssimmare med bl.a. finalplats på två OS och tjugo år i Kanada med anställning på Svenska Handelskontoret arbetar hon nu med marknadsföring och försäljning på export, hemsidan, utställningar samt PR-satsningar.

contact image

Christian Malmsten

Försäljning Export

Tel: +46 (0)44 - 28 71 02

Mob: +46 (0)705 - 24 71 60

christian@malmsten.com


Christian är vår idéspruta och kreatör, ritar lika gärna barnbassänger eller plockar fram nya produkter. Christian håller också i vattenpolo utomlands.
Han är oftast på plats vid internationella tävlingar. Specialist på tävlingsutrustning.

contact image

Maria Gustafsson

Försäljning Export

Tel: +46 (0)73-682 6907

maria@malmsten.com


Maria har erfarenhet både inom försäljning och tävlingssimning och har därför en god förståelse för hur man bör utrusta en simhall.

contact image

Mikaela Dahlqvist

Svensk försäljning/order

Tel: +46 (0)44-287101

mikaela@malmsten.com


Mikaela är vanligen den första du kommer i kontakt med här på Malmsten. Hon jobbar främst med försäljning mot våra svenska kunder.

contact image

Jens Rosander

Projektledare, VD Mirena

Tel: +46 (0)44 - 28 71 11

Mob: +46 (0)702 - 99 09 41

jens@malmsten.com


Jens är utöver Projektledarrollen också VD på Mirena.

contact image

Jerlie Österberg

Ekonomiassistent

Tel: +46 (0)44 - 28 71 13

jerlie@malmsten.com


Jerlie arbetar som Ekonomiassistent och sköter om redovisningen för vårt dotterbolag Ockelbo Plastindustrier AB.

contact image

Jens Svensson

Lageransvarig

Tel: +46 (0)44 - 28 71 16

Mob: +46 (0)708 - 24 75 19

jens.svensson@malmsten.com


Som lager- och logistikansvarig sköter Jens, tillsammans med Mattias, om våra in- och utleveranser samt inköp av lagerprodukter och kontorsmaterial. Jens ser även till våra fastigheter och maskiner.

contact image

Mattias Strand

Lager

Tel:

Mob: +46 (0)709-22 00 48

mattias@malmsten.com


Tillsammans med Jens ansvarar Mattias för vår logistik med in- och utleveranser samt inköp av lagerprodukter och kontorsmaterial. Mattias ser även till våra fastigheter och maskiner samt är ansvarig för vår CNC-fräsmaskin.

contact image

Mile Mihajlovic

Produktion

Tel:

Mob: +46 (0)733-50 42 06

mile@malmsten.com


Med lång erfarenhet av plasttillverkning, är Mile ett välkommet tillskott då vi valt att flytta tillverkningen av simlinan Competitor med flera produkter till Åhus.

contact image

Torild Jahnsen

Servicetekniker

Tel:

Mob: +46 (0)708 - 80 30 52

torild@malmsten.com


Torild är en erfaren konstruktör och servicetekniker. Han arbetar främst med vårt höj- och sänkbara golv.

contact image

Per-Åke Nilsson

Montör

Tel: +46 (0)44 - 24 71 50

Mob: +46 (0)722 - 41 02 31

pelle@malmsten.com


Per-Åke arbetar främst som montör av bassängbeklädnad för Mirenaprojekt.

contact image

Magnus Johansson

Linspecialist

Tel:


Magnus är en erfaren montör av våra simlinor och har arbetat med detta vid stora events.

contact image

Jesper Joansson


Tel:

jesper@malmsten.com


Jesper finns på lagret där han bland annat hjälper till med utleveranser och produktion av galler, flytleksaker och simlinor.

contact image

Olof Falk


Tel:

Mob: +46 (0)709-19 95 40

olof@malmsten.com


Nyanställd konstruktör som hjälper till att plocka fram nytt bassortiment.

contact image

Mathias Fagerström

IT-chef

Tel: +46(4) 44 - 28 71 18

Mob: +46(0) 708 - 12 05 02

mf@malmsten.com


Ansvarig för företagets IT.

contact image

Josefin Edén

​Marknadsförare

Tel: +46(0) 44 - 28 71 03

Mob: +46 (0)701 - 47 04 37

josefin@malmsten.com


contact image

Hazel Malmsten

Försäljning Sverige/Export

Tel: +46 (0)44 - 28 71 15

hazel@malmsten.com


Hazel arbetar med försäljning och kundsupport för Sverige och för exportmarknaden.

contact image

Pontus Andersson

Projektledare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 14

Mob: +46 (0)723 - 57 49 22

pontus@malmsten.com