Kontakta oss

Telefon: +46 (0)44-287100 • Email: info@malmsten.com
Box 75 • 296 21 Åhus, Sverige • Besökadress: Båtföraregatan 2, Åhus, Sverige

Öppettider

Kontakta oss: info@malmsten.com
Beställning: order@malmsten.com


contact image

Marcus Malmsten

VD

Tel: +46 (0)44 - 28 71 05

Mob: +46 (0)705 - 18 12 46

marcus@malmsten.com


Har sedan slutet på 90-talet arbetat inom koncernen med bl.a. vattenrutschbanor och projektledning. VD sedan 2016.

contact image

Christian Malmsten

Vice VD, Produktutvecklare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 02

Mob: +46 (0)705 - 24 71 60

christian@malmsten.com


Christian är vår idéspruta och kreatör, ritar lika gärna barnbassänger eller plockar fram nya produkter. Christian håller också i vattenpolo utomlands. Han är oftast på plats vid internationella tävlingar. Specialist på tävlingsutrustning.

contact image

Margareta Malmsten

Senior Rådgivare, Marknadsföring. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 06

Mob: +46 (0)708 - 24 92 29

margareta@malmsten.com


Margareta är grundare av företaget, tillsammans med Tommy. Ansvarig för marknadsföringen.

contact image

Tommy Malmsten

Senior rådgivare, Internationella relationer. Grundare

Tel: +46 (0)44 - 28 71 04

Mob: +46 (0)705 - 23 97 87

tommy@malmsten.com


Tommy har mer än femtio års erfarenhet av simning, först som aktiv simmare, sedan som landslagstränare och de senaste fyrtio åren som företagare med inriktning på simhallsprodukter.

contact image

Jens Rosander

Projektledare, VD Mirena

Tel: +46 (0)44 - 28 71 11

Mob: +46 (0)702 - 99 09 41

jens@malmsten.com


Erfaren projektledare med gedigna juridiska kunskaper. Även VD på Mirena.

contact image

Camilla Elensi

KMA-ledare

Tel: Tel: +46 (0)44 - 28 71 00

camilla@malmsten.com


Camilla ansvarar för det kontinuerliga förbättringsarbetet inom kvalitet, miljö och arbetsmiljö.

contact image

Per-Olof Persson

Försäljning Sverige/HR Manager

Tel: +46 (0)44–28 71 00

Mob: +46 (0)708 29 34 90

pop@malmsten.com


Per-Olof har lång erfarenhet av försäljning och säljledning inom dagligvarubranschen. Hos oss jobbar Per Olof med svensk försäljning.

contact image

Mikaela Dahlqvist

Svensk Försäljning/Order

Tel: +46 (0)44-28 71 01

mikaela@malmsten.com


Mikaela är vanligen den första du kommer i kontakt med här på Malmsten. Hon jobbar främst med försäljning mot våra svenska kunder.

contact image

Oliver Sandell

Säljare Sverige

Tel: +46 (0)44-28 71 24

Mob: +46 (0)765-11 22 99

oliver@malmsten.com


Oliver är vår nya ambassadör/säljare för Malmsten på den svenska marknaden. Han kommer besöka bad- och simanläggningarna för att säkerställa att vi levererar den kvalité och service vi står för.

contact image

Eva-Marie Håkansson

Export Chef

Tel: +46 (0)44 - 28 71 12

Mob: +46 (0)706 - 28 71 06

eva@malmsten.com


Eva-Marie med lång erfarenhet av simhallsutrustning både som elitsimmare (OS-finalplatser i Moskva och Los Angeles) och på Malmsten sedan 2007. Ansvarig för försäljning och marknadsföring internationellt.

contact image

Gustav Eriksson

Försäljning Export

Tel: Tel: +46(0)44–28 71 07

Mob: +46 (0)736 82 69 07

gustav@malmsten.com


Gustav arbetar som internationell försäljare och är duktig på vår simhallsutrustning, med flera års erfarenhet av försäljning, redo att stötta våra kunders projekt.

contact image

Joowon Lee

Försäljning Export

Tel: +46 (0)44-28 71 10

Mob: +46 (0) 704 95 53 32

joowon@malmsten.com


Joowon tar hand om våra internationella distributörer. Diplomati, noggrannhet och språk är några av hennes styrkor och, förutom svenska, pratar Joowon koreanska, japanska, spanska och engelska.

contact image

Ting Liu

Exportsäljare och kundstöd

Tel: +46 (0)44-28 71 29

Mob: +46 (0) 735 99 03 90

ting@malmsten.com


Ting hjälper våra internationella kunder med sina beställningar och frågor. Hon har många år av erfarenhet av försäljning och kundstöd ifrån Shanghai och runt omkring i Asien och i Europa, Ting pratar gärna kinesiska, engelska eller svenska med dig.

contact image

Annika Hellsten

Exportkoordinator

Tel: +46 (0)44- 28 71 15

Mob: +46 (0)790- 65 57 37

annika@malmsten.com


Annika handlägger exportförfrågningar och beställningar. Hon har hand om kundservice och hjälper till med exportdokumentation och transportfrågor. Annika pratar flyttande engelska och grekiska.

contact image

Hazel Malmsten

Marknadskoordinator

Tel: +46 (0)44 - 28 71 19

Mob: +46 (0)706 07 67 85

hazel@malmsten.com


Hazel arbetar med kundsupport för Sverige och för exportmarknaden.

contact image

Louisa Jirsell

Marknadsföring

Tel: +46 (0)44–28 71 00

Mob: +46 (0)708 2475 06

louisa@malmsten.com


Louisa har 40 års erfarenhet av marknadsföring. Hon stöttar export-, Sverige och Entreprenad.

contact image

Viktor Wedell

Marknadsföring

Tel: +46 (0)44–28 71 00

Mob: +46 (0)721 - 45 21 10

viktor@malmsten.com


Viktor är grafisk formgivare och fotograf som producerar marknadsmaterial för alla våra kanaler.

contact image

Saranda Krasniqi

Produktutveckling/Kontruktör

Saranda@Malmsten.com


Utveckling av nya och befintliga produkter. Teknisk produkt support på hemmaplan och tävlingar.

contact image

Peter Lindros

Ekonomichef

Tel: +46 (0)44 - 28 71 08

peter@malmsten.com


Peter har arbetat med ekonomiansvar under många år. Han arbetar hos oss bl.a. med ekonomiskuppföljning och analys för hela koncernen.

contact image

Jerlie Österberg

Ekonomi

Tel: +46 (0)44 - 28 71 13

jerlie@malmsten.com


Jerlie arbetar med ekonomi och sköter om redovisingen för våra dotterbolag Ockelbo Plastindustrier AB, Hydrosport AB och leverantörsreskontra för Malmsten AB.

contact image

Anna Cederholm

Ekonomi

Tel: Tel: +46 (0)44 - 28 71 25

anna@malmsten.com


Anna arbetar med ekonomi och sköter om redovisningen för våra dotterbolag Malmsten Entreprenad AB och Mirena Badprodukter AB.

contact image

Mathias Fagerström

IT-chef/Inköp

Tel: +46 (0)44 - 28 71 18

Mob: +46 (0)708 - 12 05 02

mf@malmsten.com


Mathias är ansvarig för företagets IT och inköp.

contact image

Henrik Oredsson

Verksamhetschef, Malmsten Entreprenad AB

Tel: +46 (0)44-28 71 09

Mob: +46 (0)739 17 66 44

henrik@malmsten.com


Henrik har många års erfarenhet av verksamhetsstyrning och projektledning inom livsmedelsindustrin och dagligvaruhandeln. Som verksamhetschef, har Henrik totalansvaret för vårt bolag Malmsten Entreprenad AB.

contact image

Tobias Salomonsson

Försäljningschef, Malmsten Entreprenad AB

Tel: +46 (0)44-28 71 03

Mob: +46 (0)790-76 10 76

tobias@malmsten.com


Tobias är försäljningsansvarig för vårt bolag Malmsten Entreprenad AB. Tobias har efter många års anställning på Malmsten en stor kunskap om sortimentet och badhus.

contact image

Pontus Andersson

Projektansvarig/Höj-och-sänkbara golv

Tel: +46 (0)44 - 28 71 14

Mob: +46 (0)723 - 57 49 22

pontus@malmsten.com


Projektansvarig/Höj-och sänkbara golv
Pontus är projektledare för våra höj- och sänkbara bassänggolv och även våra svenska badhusprojekt.

contact image

Michael Einwächter

Ingenjör/Projektledare

Mob: +46 (0)790- 98 98 20

michael@malmsten.com


Michael har lång erfarenhet av konstruktion och projektledning, som idag även är hans arbetsuppgifter på Malmsten Entreprenad AB

contact image

Lucas Huasson

Projektledare

Mob: Mob: +46 (0)736 - 82 17 34

lucas@malmsten.com


Lucas har mångårig erfarenhet av projektledning. Lucas är vår sammanlänkande kraft mellan produktion, montage och kund. Han är utbildad inom konstruktion och CAD.

contact image

Daniel Jarl

Projektchef

Mob: +46 (0)735 82 89 69

daniel@malmsten.com


Daniel har många års erfarenhet från byggbranschen. Daniel har jobbat som projektledare under många år och har stor branschkännedom och materialkunskap.

contact image

Dimitrios Samurgiannidis

Eftermarknad

Mob: +46 (0) 767 23 49 86

dimitrios@malmsten.com


Dimitrios är vår eftermarknadsansvarig. Han har ett samlat grepp om allt som rör serviceverksamheten och eventuella reklamationsärenden för våra höj- och sänkbara mellanbottnar. Dimitrios har lång erfarenhet av säljarbete och kundvård. Han pratar förutom svenska, flytande grekiska och engelska.

contact image

Pontus Falk

Ingenjör/Konstruktör

Tel: Tel: +46 (0)44–28 71 27

Mob: +46 (0)709 68 71 27

pontus.falk@malmsten.com


Pontus konstruerar höj & sänkbara golv samt rostfria detaljer.

contact image

Osman Hegic

Verkstadschef Malmsten Entreprenad AB

Tel: +46 (0)44- 28 71 28

Mob: +46 (0) 705 367 115

osman@malmsten.com


Osman har flera års erfarenhet som verkstadschef och utför allt från godmottagning, lagerkontroll, montage och svetsning.

contact image

Jens Svensson

Lageransvarig

Tel: +46 (0)44 - 28 71 16

Mob: +46 (0)708 - 24 75 19

jens.svensson@malmsten.com


Jens Svensson ansvarar för lager och logistik, transporter, inköp till lager samt ser till att vår produktion i Åhus är bemannad. Han har också ansvaret för våra fastigheter och är teknisk support vid våra stora arrangemang världen över.

contact image

Mile Mihajlovic

Produktionansvarig / Lintillverkning

Mob: +46 (0)733-50 42 06

mile@malmsten.com


Med lång erfarenhet av plasttillverkning, är Mile ett välkommet tillskott då vi valt att flytta tillverkingen av Malmsten Simlinan med flera produkter till Åhus.

contact image

Mattias Strand

Lager/Transport

Mob: +46 (0)709-22 00 48

mattias@malmsten.com


Tillsammans med Jens ansvarar Mattias för vår logistik med in- och utleveranser samt inköp av lagerprodukter och kontorsmaterial. Mattias ser även till våra fastigheter och maskiner samt är ansvarig för vår CNC-fräsmaskin.

contact image

Jesper Joansson

Produktion - Lager

jesper@malmsten.com


Jesper finns på lagret där han bland annat hjälper till med utleveranser och produktion av galler, flytleksaker och simlinor.

contact image

Vilhelm Svensson

Produktion/Lager

Mob: +46 (0) 708 -24 75 99

vilhelm@malmsten.com


Vilhelm finns på lagret där han bland annat hjälper till med utleveranser och produktionen med simlinor.

contact image

Johnny Lidfors

Montör

Johnny@malmten.com


contact image

Lars Nilsson

Montör

Lars@malmsten.com